Просвещението – в смисъл училищната дейност – в Рабиша започва през 1835 година.
Тогава е завършена сградата на килийното училище.Селото вече има училище и започва да дава своя принос във възраждането на нашия край.Първият учител в училището е поп Еникий.Той оборудва училището с необходимите пособия –пясъчници,пейки за сядане и пръчки за „ писане”.
От 1871 година
започва своята учителска дейност даскал Рангел Костов – рабишченин, който въвежда звуковата метода при обучението и изучаването на реалните науки –география,история и аритметика.
В килийното училище в Рабиша са постъпвали ученици от целия Видински район – от Белоградчишко,Кулско,Ломско.
През последните 15 години преди Освобждението в Белоградчишкия регион се откриват много нови училища.Учители в доста от тях са възпитаници на килийното училище в село Рабиша.
При значително нарасналия брой на учениците в училището се налага построяването на нова сграда .Тя се намира в центъра на селото. Броят на учениците непрекъснато расте.
От 1921 година
се открива прогимназия и училището става основно.Броят на стаите в училищната сграда е недостатъчен и общинската управа и училищното настоятелство организират съселяните ни за построяване на ново училище, което отваря врати за учебната 1923/24 година.
Училището в Рабиша до края на двадесетте години на миналия век се е именувало Основно народно училище „Св.св.Кирил и Методий”. Сегашното му име „Васил Евстатиев Априлов” е от 1930 година.
Броят на учениците във всяка следваща учебна година непрекъснато нараства ,налага се един клас да се дели на две паралелки и учебните стаи не достигат. По предложение на Рабишката общественост бива разрушено старото училище,построено в първите години след Освобождението, и на негово място в 1959/61 година се построява новото училище.
През 1972/73 година
училището става полуинтернатно и преминава към кабинетна система.
През 1975 година
училището се сдобива със собствен микробус „Ниса” за извозване учениците от съседните села.
През 1985 година
училището чества своят 150 годишен юбилей.По повод годишнината и за своята дългогодишна активна учебно-възпитателна дейност то е удостоено с орден „Народна република България” І степен.
През 2009 година
училище е включено в списъка на средищните училища съгласно ПМС 84 на Министерския съвет .
През последните двадесет години поради демографски проблеми, които засегнаха цялата област и доста остро рефлектираха върху община Белоградчик, и в частност село Рабиша, населението бързо започна да намалява и застарява. Поради липса на възможност за трудова реализация много млади хора мигрираха към по-големите градове, а заедно с тях си тръгнаха и техните деца. Деветдесет и пет процента от работоспособното население, което е останало е безработно. Образованието на родителите на учениците в 90 % от случаите е основно и по-ниско. Тези проблеми не можеха да не рефлектират и върху дейността на училището-намаля броят на учениците , а от 2001 година поради малкият брой ученици в класовете училището работи със слети класове.
Днес в училището се обучават 34 ученици в 3 слети паралелки, един самостоятелен клас и една подготвителна група от деца в задължителна предучилищна възраст. След обяд учениците имат възможност да подготвят своите уроци в група за ЦДО – в началния етап.
В училището се обучават ученици, освен от село Рабиша, отсъседните села и от гр. Белоградчик, предпочели да получават своето образование в училището, най-често поради социални причини или поради проблеми с дисциплината в училищата , в които са се обучавали.Тенденция е в последните две години да се увеличава броят на учениците от с. Рабиша за сметка на намаляване на броя на учениците от гр. Белоградчик.Средният успех на училището е среден. Резултатите от НВО по БЕЛ и математика в IV и VII клас са ниски.
В процеса на обучение особено внимание се отделя на стимулиране интереса на учениците към овладяване на книжовния български език като основна предпоставка за успешно възприемане на учебното съдържание по всички учебни предмети. Голяма роля за качествената урочна работа има педагогическият екип на училището – високо квалифицирани учители, прилагащи съвременни методи на обучение и възпитание в работата си. Образователно-възпитателният процес се осъществява от педагози с висше образование. Всички са придобили най- малко 2 квалификационни кредити. Един педагог е с II ПКС, един с V и двама с IV ПКС.
